LÁTOGASD MEG A HONLAPOT: www.tumag.hu - Erzsébet királyné Sisi
Facebook oldal: https://www.facebook.com/azigazisisi
Az igazi Sisi
Erzsébet királyné alakját már életében is kultusz és szeretet övezte Magyarországon, amely a halálával tovább fokozódott. Személye iránti csodálat és érdeklődés az elmúlt több mint egy évszázaddal sem csökkent.
Az nyilvánvaló, hogy vonzódott a népünkhöz, hiszen társalkodónőt és udvarhölgyeket is innen választott magának, akik nemcsak Bécsbe, de az utazásaira is elkísérték. Ferenczy Ida, a magyar nemes kisasszony volt a legjobb barátnője, de bizalmasa volt még Festetics Mária is, akinek a naplója komoly forrásként szolgál az életrajzírók számára. Magyar nő, Sztáray Irma volt mellette a halála pillanatában, aki szintén visszaemlékezést írt róla Erzsébet királyné kíséretében címmel.
Az előbb említett két grófnő memoárja részletes és hiteles. Számos legenda keletkezett Erzsébet életében, majd közvetlenül a halála után, és a mai napig is újabb és újabb dolgok látnak napvilágot róla. Ezek közül vannak olyanok, amelyek dokumentumokkal alátámasztottak, mások viszont csak részben igazak vagy semmilyen valóságalapjuk nincs. Személyét kicsit mindig a kor divatjához igazítják, jól bizonyítja ezt az állítást az ötvenes évek Sissi (1955) című trilógiája is.
De vajon milyen volt Sisi valójában?
Az igazi Sisi honlap nem a gyönyörű Romy Schneider-féle Sissi filmek címszereplőjét mutatja be, hanem a királyné igazán érdekes és összetett személyiségének megismertetésére tesz kísérletet.
A honlap címe: Az igazi Sisi. Fontos azonban megjegyeznünk, hogy Erzsébet nem szerette ezt a becenevet, és csak bajor családja körében használta szívesen. Felmerülhet az olvasóban a kérdés: Akkor vajon miért ez a cím? Sokáig én sem “Sisi-ztem” a királynét. Miért szólítanánk őt egy olyan becenéven, amelyet maga nem igazán szeretett? Az ok egyszerű: a név helyes leírásával is az elhatárolódást igyekeztem kifejezni a köztudatban jelenlévő Sissi-képtől.
Sokan megkérdezik tőlem: "De hát nem Sissi-nek írják? Hiszen mindenütt így látni." Igaz, sok helyen olvasható így hazánkban és a világ különböző tájain, de a komolyabb szakirodalmak valamiért mégis helyesen írják a nevét. Ezen kívül a császárné (és nem Sisi és nem Erzsébet) “hazájában”, Ausztriában szintén egy s-szel és i-vel írják. Végezetül a név helyesírásáról még ennyit: Erzsébet Sisiként írta le becenevét, és nem Sissi-ként. Ő pedig már csak tudta....
Benczúr Gyula, Erzsébet királyné (1899) című képe Sisi halála után készült (ma a Magyar Nemzeti Múzeum tulajdona). Ez az egyik leghitelesebb festmény a királynéról (kortársai szerint), ezért került ez a honlap logójába. Az eredeti kép ellentétes oldalra fordításával azt szeretném szemléltetni, hogy a királyné egy másik, kevésbé ismert személyiségét is igyekszem az olvasók előtt feltárni. (Káli-Rozmis Barbara)
https://www.facebook.com/azigazisisi
A honlapon közzétett írások saját szellemi munkám termékei. Engedélyem nélküli teljes vagy részleges közlésük plágiumnak minősül, és jogi eljárást von maga után!